DUOS / Na Winylu / Nowa płyta w 2021 roku

Ignacy Wiśniewski jesienią 2020 roku zainicjował nowy projekt DUOS, do którego zaprosił czterech improwizujących wirtuozów; saksofonistę Mikołaja Trzaskę, kontrabasistę Olo Walickiego, perkusistę Michała Bryndala oraz śpiewającego aktora Marcina Januszkiewicza.

Projekt Ignacy Wiśniewski DUOS to połączenie czterech niezależnych duetów z muzykami poruszającymi się w różnych stylistykach. Kompozytor i pomysłodawca odsłania swoje kompozycje łącząc je z wielką innowacyjnością swoich muzycznych partnerów.

Wcześniejsza kilkuletnia współpraca z Mikołajem Trzaską zainicjowała pomysł zrobienia całego albumu złożonego z kooperacji, z różnymi improwizującymi muzykami. Duet od początku wydawał się formą najbardziej odważną a zarazem najmniej formalną, dającą nieograniczone możliwości podążania za pomysłami partnera. Wymagał odpowiedzialności za każdą obraną w trakcie improwizacji ścieżkę a równocześnie w najczystszy sposób definiował wspólnie stworzone utwory. Spotkanie z tak twórczymi indywidualnościami to każdorazowo odkrywanie swoich kompozycji na nowo.

Inspiracją w tych kompozycjach jest za każdym razem abstrakcyjna myśl dlatego nadane tytuły są tylko jedną z możliwych interpretacji tych utworów. W dzisiejszych czasach gdy każdy element życia ma swój algorytm to właśnie improwizacja pozostaje ostatnim bastionem do którego nie mają wstępu maszyny, ostatnim miejscem gdzie całkowicie dominuje ludzka myśl i emocja.

Partnerzy: Teatr BOTO, Jazz Po Polsku

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci oraz dzięki dotacji ZAW STOART.

Nagrano we wrześniu i listopadzie 2020 roku w studio Akademii Muzycznej w Gdańsku

realizacja, mix i mastering Marcin Kowalczyk