DUOS

DUOS / Ignacy Wiśniewski
HEVHETIA, HV 0221-2-331, 2021

Ignacy Jan Wiśniewski / fortepian
Mikołaj Trzaska / saksofon tenorowy
Olo Walicki / kontrabas
Michał Bryndal / perkusja
Marcin Januszkiewicz / śpiew

muzyka na podstawie kompozycji I. J. Wiśniewskiego

DUOS / Wiśniewski-Walicki / Krzywe Zwierciadło

Projekt Ignacy Wiśniewski DUOS to połączenie czterech niezależnych duetów z muzykami poruszającymi się w różnych stylistykach. Kompozytor i pomysłodawca odsłania swoje kompozycje łącząc je z wielką innowacyjnością swoich muzycznych partnerów. 

Wcześniejsza kilkuletnia współpraca z Mikołajem Trzaską zainicjowała pomysł zrobienia całego albumu złożonego z kooperacji, z różnymi improwizującymi muzykami. Duet od początku wydawał się formą najbardziej odważną a zarazem najmniej formalną, dającą nieograniczone możliwości podążania za pomysłami partnera. Wymagał odpowiedzialności za każdą obraną w trakcie improwizacji ścieżkę a równocześnie w najczystszy sposób definiował wspólnie stworzone utwory. Spotkanie z tak twórczymi indywidualnościami to każdorazowo odkrywanie swoich kompozycji na nowo.

Inspiracją w tych kompozycjach jest za każdym razem abstrakcyjna myśl dlatego nadane tytuły są tylko jedną z możliwych interpretacji tych utworów. W dzisiejszych czasach gdy każdy element życia ma swój algorytm to właśnie improwizacja pozostaje ostatnim bastionem do którego nie mają wstępu maszyny, ostatnim miejscem gdzie całkowicie dominuje ludzka myśl i emocja.

DUOS / Wiśniewski-Trzaska / Jak już przegramy tę bitwę

Partnerzy: Teatr BOTO, Jazz Po Polsku

Zrealizowano dzięki dotacji ZAW STOART oraz w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.